pielęgnacja trawnika

Pielęgnacja trawnika

Podlewanie trawy

Odpowiednie podlewanie trawnika jest niezbędne do utrzymania jego pełnej zdrowotności. Niedobór wody prowadzi do wysychania fragmentów trawnika. Nadmiar skutkuje zaś rozwojem różnego rodzaju chorób. Należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach związanych z nawadnianiem trawników:

Podlewanie musi obejmować cały obszar trawnika. Niektóre fragmenty mogą mieć wyższe wymagania względem wody np. wzniesienia, obszary silnie nasłonecznione czy graniczące z powierzchniami wybetonowanymi.

Zaleca się stosowanie automatycznego systemu nawadniania trawnika. Ułatwi to kontrolę nad porą i intensywnościa nawadniania oraz zapewni oszczędność czasu. Należy regularnie kontrolować dawki polewowe uwględniając zmiany pór roku oraz pogody.

Podlewać należy wcześnie rano. Statystycznie rzecz biorąc w tym czasie wieje najmniej a co za tym idzie woda nie będzie „zwiewana” zanim dotrze do powierzchni trawnika. Istotnym aspektem jest również fakt, iż o tej porze ograniczamy straty wody związane z jej odparowywaniem z powierzchni trawnika (gleba nie jest jeszcze mocno nagrzana). Poranne podlewanie ogranicza również występowanie chorób grzybowych wywołanych nadmierną wilgocią (niedługo po podlewaniu, słońce wysusza powierzchnie blaszek liściowych).

Lepiej jest podlewać rzadziej a większymi dawkami. Korzenie traw „szukają” wody w głębszych warstwach gleby dzięki czemu nasz trawnik jest bardziej odporny na suszę.

Koszenie trawy

Po pełnym ukorzenieniu się darni należy przystąpić do regularnego koszenia. W ciągu sezonu wegetacyjnego tempo wzrostu trawnika jest mocno zróżnicowane. Wiosną i wczesną jesienią trawnik kosimy przynajmniej raz w tygodniu. Latem i późną jesienia tempo wzrostu spada dlatego koszenie przeprowadzamy co 2-3 tygodnie.

Nigdy nie należy ścinać więcej niż 1/3 wysokości blaszki liściowej. Ważnym aspektem jest również stosowanie ostrego noża do kosiarki. Tępy nóż strzepi trawnik. Obniża to znacznie walory estetycznie oraz zwiększa ryzyko wystąpienia chorób grzybowych.

Nawożenie trawy

Dla zapewnienia wysokich walorów dekoracyjnych trawnika oraz jego zdrowotności niezbędne jest nawożenie mineralne. Pierwsze nawożenie wykonujemy wczesną wiosną (połowa marca). Najważnieszymi pierwiastami niezbednymi do prawidłowego wzrostu trawnika są azot, potas, fosfor, magnez i żelazo. Do nawożenia możemy stosować nawozy wieloskładnikowe (np. Polifoska) oraz nawozy azotowe w postaci saletry, mocznika itd.

W zalezności od zapotrzebowania naszego trawnika, nawozy te stosujemy 3 do 5 razy w sezonie.

Nieco droższym rozwiązaniem są profesjonalne nawozy dedykowane pod trawniki. Są to nawozy wieloskładnikowe o długotrwałym działaniu. Zawierają zarówno makro jak i mikroelementy. Ich zaletą jest fakt, że można je stosować 1 do 3 razy w ciągu sezonu wegetacyjnego.

Dawki nawozowe należy stosować zgodnie z zaleceniami producentów poszczególnych nawozów.

Po każdym nawożeniu trawnik powinien być obficie podlany.

Wertykulacja trawy

Wertykulacja to zabieg polegający na wyczesywaniu martwej materii organiczej oraz płytkim nacinaniu darni. Zabieg ten ogranicza zaleganie w trawniku obumarłych części roślin. Dodatkowo ułatwia wnikanie wody do gleby, napowietrza darń oraz stymuluje proces jej krzewienia. Wertykulację wykonujemy wczesną wiosną, po ruszeniu wegetacji. Nalepiej połączyć ten zabieg z pierwszym koszeniem. Przy intensywnie rosnących trawnikach może pojawić się potrzeba powtórzenia tego zabiegu wczesną jesienią.

Aeracja

Aeracja to napowietrzanie głębszych warstw trawnika. Zabieg aeracji polega na nakłuwaniu darni lub wycinaniu w niej niewielkich otworów. Ma on zapewnić korzeniom traw lepszy dostęp do tlenu. Dodatkowo aeracja „otwiera” darń, dzięku czemu woda skuteczniej wnika wgłąb gleby. Zabieg ten wykonujemy wiosną na trawnikach gdzie podłoże narażone jest na silne zagęszczenie (np. w wyniku bardzo intensywnego użytkowania). Zabiegiem towarzyszącym aeracji często jest piaskowanie. Piasek wypełnia otwory po aeracji oraz służy do wyrównywania powierzchni trawnika.